»To so letalski posnetki Maribora malo pred drugo svetovno vojno, ki jih je naredil uslužbenec na občini, a tudi civilni in vojaški pilot Franjo Pivka. Te posnetke imamo v obliki negativa. Ti so bili digitalizirani in so prvič predstavljeni na takšen način.«
»Pokrajinski arhiv Maribor je dejansko drugi največji regionalni arhiv v Sloveniji in pokriva območje od Koroške pa vse do Prekmurja.«
»Dokumenti po prevzemu v arhivu začnejo novo življenje, pripovedujejo zgodbe, ki jih raziskovalci čez desetletja in stoletja interpretirajo na znanstveni osnovi. Mnogi naši uporabniki pa te dokumente potrebujejo že prej – ko urejajo lastniška razmerja, se zaposlujejo itd. V arhivu imamo letno kar blizu 2000 takšnih uporabnikov.«
»To je najhujša kriza po drugi svetovni vojni.«
»Naš delovnik je dopoldne, a ker so ljudje izrazili željo, bomo za tiste, ki ne morejo k nam dopoldne, danes pripravili ogled popoldne.«
»Na slovenskih tleh je v času druge svetovne vojne padlo 720 zavezniških letal, slovenski partizani pa so rešili več kot 800 zavezniških letalcev in vojnih ujetnikov. Razstava govori o junaških zgodbah malih ljudi, ki so pomagali zavezniškim letalcem v težkih trenutkih druge svetovne vojne.«
»Na mestu, kjer pravkar stojimo, je bilo pred drugo svetovno vojno blokovsko stanovanjsko naselje.«
»Pred nami je verjetno najnevarnejše, nepredvidljivo in hkrati pomembno desetletje po koncu druge svetovne vojne.«
»Tega, kar delamo zdaj, svet ni videl vse od druge svetovne vojne. Neverjetno.«
»V Arhitekturni biser iz 18. stoletja smo postavili najbolj eminentne kose iz zbirke oblačilne kulture, ki je ena najpomembnejših zbirk našega muzeja. S tem želimo med mimoidočimi vzbuditi radovednost in zanimanje, kaj vse se dogaja za našimi okni in zidovi.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju